A vizsgált idõszak végéhez közeledve ismét felerõsödött a dollár menedék szerepe, ahogyan a piac egyre inkább tartott a szíriai konfliktustól. Elsõsorban ez állhat az 1,34-rõl történõ visszapattanás és enyhe csökkenés hátterében. A hírek szerint USA és szövetségesei akár ENSZ határozat nélkül is katonai intervenciót hajtanának végre, hogy megbüntessék a vegyi fegyvereket alkalmazó szír diktátort. Oroszország és Kína nem támogatják az akciót, ezért ENSZ felhatalmazás és nemzetközi jogi támogatás nem jöhet létre Szíriával szemben.

Technikai oldal

Mi történt? A vizsgált idõszak végén a dollár visszaerõsödött hó eleji szintjére, de komoly kilengésekrõl nem beszélhettünk. Így igaza lett RSI és Stochastic indikátoroknak, amelyek jelezték a jegyzések túlvett állapotát és az enyhe korrekciót. Ugyanakkor továbbra sem bírt egymással a világ két legfontosabb devizája, hiszen a jegyzések nem tudtak elszakadni sem a mozgóátlagoktól, sem 1,30-1,34 közötti sávtól. A hosszú távú trendet reprezentáló 200 napos mozgóátlag szinte vízszintes vonala is jól mutatta az oldalazó tendencia érvényességét.  A technikai indikátorok közül az RSI oszcillátor értékei semleges zónában tartózkodtak, a Stochastic hó közepén eladási jelzést adott. Az MACD nulla közeli metszéseit augusztus második felében nincsen értelme elemezni pozíció felvétel tekintetében.

Mi várható? Mivel az EUR/USD árfolyam hónapok óta tartósan oldalazik, újdonságot nem tudunk megfogalmazni. A jegyzések a 200 napos mozgóátlag felett helyezkedtek el, ezért folytatódhat az euró erõsödése a dollárral szemben, de az elmúlt idõszak alapján a dollár gyengülése korlátozott. A júniusi lokális csúcs egyfajta felsõ korlátként megállíthatja a jegyzést 1,34-nél, ahogyan az augusztusban is történt. Ha viszont sikerül átvinni az utóbbi technikai szintet, akkor a 100%-os (1,37) Fibonacci szintet nevezhetjük legfontosabb ellenállásnak és egyben célárfolyamnak is, de ez egyelõre alacsony valószínûségû eseménynek számít. Lefelé a 200 napos mozgóátlag tarthatja meg az árfolyamot, az legerõsebb alsó támaszvonal pedig az 1,30-as szint.

eur/usd 2013.34-35

Fundamentális oldal

Összefoglalás: A vizsgált idõszak végéhez közeledve ismét felerõsödött a dollár menedék szerepe, ahogyan a piac egyre inkább tartott a szíriai konfliktustól. Elsõsorban ez állhat az 1,34-rõl történõ visszapattanás és enyhe csökkenés hátterében. A hírek szerint USA és szövetségesei akár ENSZ határozat nélkül is katonai intervenciót hajtanának végre, hogy megbüntessék a vegyi fegyvereket alkalmazó szír diktátort. Oroszország és Kína nem támogatják az akciót, ezért ENSZ felhatalmazás és nemzetközi jogi támogatás nem jöhet létre Szíriával szemben.  Szíria fõ szövetségese Irán, számtalanszor megfenyegette az Egyesült Államokat, de a háború destabilizálhatja az egész régiót és fokozhatja a humanitárius katasztrófát. A helyzet roppant bonyolult, az ellenzék tábora is megosztott, ezért nem tisztázott, hogy a diktátor bukása után melyik vezetõ vehetné át a hatalmat. Az esetleges katonai beavatkozás az egekbe hajthatja az amúgy is magas olajárfolyamot, amely veszélyeztetheti a globális gazdasági növekedést. A „risk off” hangulatban komoly korrekció indult a vezetõ részvénypiacokon.

A piacot Szíriával kapcsolatos hírek foglalkoztatták, pedig örülni lehetett volna annak, hogy szeptemberben várhatóan nem következik be az amerikai kötvényvásárlási program korlátozása. Az utolsó Fed jegyzõkönyv errõl tanúskodott. De a Fed egyik legfontosabb indikátora, a tartós cikkek rendeléseinek hirtelen zuhanása is ezt támasztotta alá. Ugyanakkor pozitív amerikai makrók is akadtak. Alapvetõen jól teljesítettek a lakáspiaci számok, egyedül a függõben lévõ amerikai lakáseladások adatai lógtak ki a sorból. A heti új munkanélküli kérelmek száma továbbra is alacsony, szárnyaltak a fogyasztói bizalmi indexek és a második negyedéves GDP adatokat is jócskán felfelé módosították.

Megcsillant a remény az európai gazdaság felívelésével kapcsolatban. A német bruttó hazai össztermék várt feletti bõvülése, az eurózóna beszerzési menedzser indexeinek emelkedése is kecsegtetõek.


Részletek: (08.20.) Továbbra is 2% alatt van az eurózóna inflációja. (08.21.) Az utolsó Fed ülés jegyzõkönyve került nyilvánosságra, amely szerint szeptemberben még nem várható a Fed mennyiségi ösztönzésének korlátozása. Az elmúlt idõszakban megjelent és a jövõben publikált adatok miatt biztosat nem lehet tudni. Az amerikai használt lakások forgalma is sokkal magasabb lett, mint amire számítottak. (08.22.) Megerõsítették a korábban már közzétett német GDP számokat, miszerint az elõzõ negyedévhez képest 0,7%-os volt a növekedés, éves alapon pedig 0,5%. Az eurózóna beszerzési menedzser indexe szépen teljesített, elsõsorban a német számoknak köszönhetõen. Az amerikai heti új munkanélküli kérelmek száma magasabb lett a várakozásoknál, de így is alacsonynak számít. (08.23.) Jelentõsen süllyedt az új lakásértékesítések száma az Egyesült Államokban. (08.26.) A júniusi plusz után júliusban óriást zuhantak (-7,3%-ot) az amerikai tartós javak rendelései. A piacot jelentõs nyomás alatt tartotta a szíriai konfliktustól való félelem. A hírek szerint USA és szövetségesei akár ENSZ határozat nélkül is katonai intervenciót hajtanának végre, hogy megbüntessék a vegyi fegyvereket alkalmazó szír diktátort. Oroszország és Kína nem támogatják az akciót. Az esetleges katonai beavatkozás az egekbe hajthatja az amúgy is magas olajárfolyamot, amely veszélyeztetheti a globális gazdasági növekedést. (08.27.) A Conference Board által mért augusztusi fogyasztói bizalmi index intenzív ugrása erõteljes amerikai fogyasztásról tanúskodott. Németország gazdasági bizalmi indexe ismét emelkedett augusztusban. (08.28.) A függõben lévõ amerikai lakáseladások száma visszaesett a várt stagnálással szemben. (08.29.) A brit parlament elutasította, hogy beavatkozzanak a szír konfliktusba. Az elemzõi konszenzust hozta a heti új munkanélküli kérelmek száma az Egyesült Államokban. A 2. negyedéves amerikai GDP bõvülést 2,5%-ra korrigálták. Emelkedett a német munkanélküliek száma, de a munkanélküliségi ráta maradt 6,8%-on. (08.30.) Emelkedett a Chicago BMI és a Michigan fogyasztói bizalmi index is jól teljesített, a személyi kiadások csökkentek.

Szólj hozzá